Станом на 25.03.2019р. в КЗ «Знам’янська міська лікарня ім. А.В.Лисенка» зареєстровано 23 лабораторно підтверджених випадків захворювання на кір з них місто – 15 випадків, район – 8 випадків.

Кір – це гостра високо контагіозна хвороба, що спричиняється вірусом кору, що передається повітряно-крапельним шляхом, характеризується двохвилевою гарячкою, катаральним запаленням слизових оболонок дихальних шляхів, очей, етапним виникненням на тілі характерного плямисто-папульозного висипу, що залишає пігментацію. На кір може захворіти як дитина, так і доросла людина у будь якому віці.

Сприятливість у неімунізованих осіб – абсолютна (100%).

Джерелом інфекції є хворі люди. Максимальна заразливість спостерігається протягом катарального періоду і в перший день виступу. Інфікована людина стає небезпечною для оточуючих в останні 2-3 дні інкубаційного періоду до 4-5 дня після появи висипу.

Вірус виділяється у великій кількості у зовнішнє середовище з краплинами слизу під час кашлю, чхання, зі струменем повітря може переноситься на значній відстані в інші приміщення. Вірус кору нестійкий в зовнішньому середовищі і швидко гине під дією сонячного та ультрафіолетового проміння, тому в приміщенні в якому знаходився хворий на кір, небезпека зараження зберігається протягом лише 30хв. і достатньою мірою профілактики являється провітрювання.

Максимальне підвищення захворювання спостерігається в осінньо-зимовий і весняний періоди. Після перенесеного кору формується стійкий довічний імунітет.

Середня тривалість інкубаційного періоду 9-11 днів, може продовжуватись до 17 днів.

У клінічному перебігу розрізняють три періоди: катаральний (початковий), висипання, пігментація.

Катаральний період триває 3-4 дні, характеризується підвищенням температури тіла до 38-39 С, сухим надривним кашлем, нежитем і кон’юнктивітом. До кінця цього періоду температура тіла дещо знижується, і перед періодом висипання може іноді нормалізуватися. Період висипання починається на 3-4 дні хвороби новим підвищенням температури тіла до 38-39 С, і появою плямисто-папульозного висипу. Важливою ознакою є етапність виникнення висипу. Так на перший день з’являється за вушними раковинами, спинці носа. Протягом першої доби висип покриває все лице, шию, окремі елементи з’являються на грудях і верхній частині спини. На другий день висип повністю охоплює тулуб, на третій день поширюється на кінцівки. Температура тіла підвищена протягом усього періоду висипання .Якщо перебіг не ускладнений, вона нормалізується на третій-четвертий день від виникнення висипу.

Період висипання найважчий у перебігу хвороби, характеризується вираженими симптомами загальної інтоксикації, дратівливістю, головним болем, порушенням апетиту, сну іноді спостерігаються галюцинації, марення, втрата свідомості.

В період пігментації висип згасає протягом 2-3 днів, у тому порядку що й з’являється. Пігментація утримується протягом 1,5-З тижнів, спостерігається дрібне висівкоподібне лущення, найбільш помітне на лиці, шиї, тулубі. Загальний стан хворого поліпшується. Лікування хворих на неускладнений кір проводиться в домашніх умовах.

Профілактика кору

У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції – випадки повторних захворювань одиничні.

Діти до 6 місяців, що особливо перебувають на грудному вигодовуванні, хворіють на кір украй рідко. Основний спосіб профілактики цієї інфекції – активна імунізація. Вакцинація проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація – у шість років. Імунізація проти кору також проводиться раніше не щепленим підліткам, що не хворіли на кір у віці 15-17 років і дорослим у віці до 35 років.

Тим, хто контактував із хворим на кір і при цьому раніше не був щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення щеплення вакциною проти кору. При наявності протипоказів до щеплення вакциною рекомендовано введення протикоревого імуноглобуліну протягом перших днів після контакту з хворим, що може захистити від хвороби або забезпечити більш легкий її перебіг. Діти, що перебували в контакті із хворим на кір і не були щеплені, за одноразового контакту перші 7 днів можуть відвідувати дитячі заклади, надалі – підлягають карантину до 21 дня з моменту контакту з хворим.

Кір під час вагітності
Якщо майбутня мама занедужає кором, можливі – викидень або передчасні пологи. Дитина може народитися з дефіцитом маси тіла і навіть (за непідтвердженим даними) з вадами розвитку.
Якщо вагітна жінка, що не має імунітету проти кору, контактувала із хворим, у перші дні після контакту можливе проведення пасивної імунізації протикоревим імуноглобуліном.

Підг. рай. інфекціоніст
Тищенко С.Л.